Μπάσκετ - 1η αγωνιστική | Μέγα κάζο για τον Παναθηναϊκό!! Ήττα από τον Άρη 69-65

Την τρίτη του διαδοχική ήττα, μετά από Ολυμπιακό και Ρεάλ, υπέστη ο Παναθηναϊκός, αφού έχασε από τον Άρη στο Nick Galis Hall με 69-65. Οι κίτρινοι σε ολόκληρη τη διάρκεια του αγώνα ήταν πιο αποφασισμένοι, ευστόχησαν σε μεγάλα σουτ και δίκαια επικράτησαν του αντιπάλου τους. Το τριφύλλι έχει να διδαχθεί από το ματς τα ολέθρια λάθη της 2ης περιόδου, εκεί που ουσιαστικά χάθηκε το παιχνίδι και η μόνη ομάδα που βρισκόταν στο παρκέ, ήταν οι γηπεδούχοι.

Η κυριαρχία του Άρη συνεχίστηκε και στην αρχή της 3ης περιόδου κρατώντας το +15 (35-20). Κάπου εκεί, ο Παναθηναϊκός έβγαλε αντίδραση και με 5/7 τρίποντα μέσα σε έξι λεπτά, έφερε τούμπα το παιχνίδι (42-43 στο 29').

Ο Άρης την 4η περίοδο έδειξε ότι έχει τις δυνάμεις να ανταπεξέλθει στην πίεση του τριφυλλιού με τον Τζος Χάγκινς και τον Τσέβεζ Γκούντγουιν σε μεγάλη μέρα, έφτασαν τη διαφορά στο +5 (63-58). Ο Παναθηναϊκός κατάφερε ξανά να επανέλθει όμως κάποια λάθη των παικτών του και ειδικά τα βήματα του Μποχωρίδη, στην κρισιμότερη ίσως επίθεση της ομάδας του, έγειραν την πλάστιγγα υπέρ των Θεσσαλονικέων.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-15, 29-20, 45-45, 69-65.

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Χόρχλερ 8 (2/5 τρίποντα), Γκούντγουιν 19 (9/13 δίποντα, 1/4 βολές, 12 ριμπάουντ), Νότε 13 (4/14 σουτ, 3/4 βολές), Νετζήπογλου 2, Χάγκινς 11 (1/6 τρίποντα, 8 ασίστ, 5 λάθη), Σανόγκο 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Τολιόπουλος 8 (1 τρίποντο, 4 ασίστ, 4 λάθη), Σχίζας 3 (1), Φίλλιος, Σιδηροηλίας.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ράντονιτς): Παπαγιάννης 10 (5/5 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Άντριους 7 (1), Γ. Καλαϊτζάκης 2, Πονίτκα 8 (3/4 δίποντα, 2/5 βολές), Γκριγκόνις 10 (3/7 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Π. Καλαϊτζάκης, Λι 10 (2/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 λάθη, 4 κλεψίματα), Μποχωρίδης 3 (1/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Μαντζούκας, Γκουντάιτις 2.

Κάντε εγγραφή και ενημερωθείτε πρώτοι για όλα τα γεγονότα στην Ελλάδα και τον Κόσμο.